Folbas

Folbas

Nieczęsto zdarza się pracować przy systemach, których korzenie sięgają lat 70. Jeszcze rzadziej ma się okazje je reaktywować. Między innymi z tego względu praca przy systemie FOLBAS była tak ciekawa i pełna wyzwań.

FOLBAS to zdigitalizowana baza pieśni mająca ułatwiać tworzenie fiszek wykorzystywanych do analizy języka folkloru. Początki bazy sięgają lat 70. gdzie jej pierwsza wersja powstała i działała na starych Odrach. Wraz z rozwojem technologii sama baza była migrowana na nowe generacje komputerów, by ostatecznie skończyć na architekturze klient-serwer z bazą danych SQL uruchomioną na bliżej nieokreślonym serwerze i klientach napisanych w Delphi, które z bazy korzystały. W końcu rozwój technologii dopadł i to rozwiązanie – serwer SQL przestał działać a oprogramowanie, na którym działał, nie było kompatybilne z żadnym współczesnym systemem operacyjnym. Czytaj więcej

Szablon pracy magisterskiej lub inżynierskiej

Szablon pracy magisterskiej lub inżynierskiej

Niespodziewanie udostępniona przeze mnie praca inżynierska dość wysoko wypozycjonowała się w wynikach wyszukiwania Google i coraz częściej trafiają się prośby o udostępnienie szablonu, z którego korzystałem. Uprzedzając więc wszystkie kolejne pytania, udostępniam szablon pracy magisterskiej lub inżynierskiej, z którego korzystałem pisząc swoją pracę magisterską.

Szablon dostosowany jest do wymogów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej, które mogą różnić się od wytycznych na innych uczelniach. Niemniej jednak wciąż powinien być użyteczny – ma zadeklarowane wszystkie podstawowe style oraz ogólne ustawienia dokumentu, więc po kilku poprawkach powinien sprostać wymogom większości uczelni. Szablon jest w formacie .odt – do edycji zalecam LibreOffice. Osobom korzystającym z Microsoft Word polecam szukać dalej – szablon z dużym prawdopodobieństwem się rozjedzie, lepiej od razu oszczędzić sobie nerwów i poszukać szablonu kompatybilnego z Waszym edytorem lub zmienić sam edytor.