Łowcy Gier 3.0

Po krótkich beta-testach, nowa wersja Łowców Gier ujrzała światło dzienne. Serwis w końcu doczekał się responsywnego layoutu oraz drobnego liftingu graficznego. Na pierwszy rzut oka nie ma rewolucyjnych zmian – układ treści jest podobny, a funkcjonalnie niewiele się zmieniło. Za to pod maską sprawa ma się zupełnie inaczej.

Wysłużony motyw do WordPressa, który przerabialiśmy przez lata, w końcu przeszedł na zasłużoną emeryturę – zastąpił go zbudowany od podstaw nowy motyw dostosowany do naszych potrzeb oraz lepiej zintegrowany z resztą aplikacji. Całkowicie też zmienił się szkielet aplikacji – całość jest zarządzana przez Composera, a WordPress to jedynie jedna z zależności. Całość dość mocno bazuje też na Yii 2 – bardziej skomplikowane zadania i CRUDy są obsługiwane przez Yii, WordPress obsługuje jedynie typowo CMSową część serwisu. Do części zadań wykorzystujemy też WP-CLI, które obsługuje kosztowne obliczeniowo operacje wymagające uruchomienia w kontekście WordPressa.

Wtyczka WP Super Cache, który sprawiała problemy przy gwałtownych skokach ruchu, została zastąpiona przez dedykowane rozwiązanie bazujące na Yii 2. Do ostrzału poszło też kilka innych wtyczek, między innymi integracja z Disqusem, która nie do końca działała prawidłowo i wymagała dedykowanych patchy, bo powodowała problemy wydajnościowe. Zastosowanie dedykowanych rozwiązań w kilku miejscach sprawiło że całość jest prostsza, bezpieczniejsza i bardziej wydajna.

Dużą zamianą jest też migracja na najnowszego WordPressa oraz wykorzystanie możliwości nowego edytora blokowego. Do tego masa innych usprawnień, miedzy innymi w obsłudze reflinków czy reklam ułatwiających pracę redaktorom, a szczegóły typu kopiowanie kodu zniżkowego czy okruszki poprawiają komfort korzystania z serwisu użytkownikom. Z mojej strony kluczowe są przede wszystkim zmiany w backendzie – nowy serwer, nowa architektura oraz gruntowny refaktoring znacznie ułatwiają prace i powinno skutkować szybszym rozwojem serwisu. Można powiedzieć, że nowa wersja strony to przede wszystkim zapowiedź dalszych zmian.

Galeria

A tak wyglądała stara wersja:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *