Kilka dni temu miała miejsce premiera nowej strony Domu Słów. To pierwsza publicznie dostępna strona bazująca na nowym CMSie, który stworzyłem specjalnie na potrzeby Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Nie jest to jednak pierwsza strona, która z niego korzysta – pierwszym serwisem który powstał na tym CMSie i robił niejako za królika doświadczalnego jest strona projektu Mały Lublin, która nie miała jeszcze premiery.
Sam CMS powstał z myślą o ujednoliceniu obsługi stron Ośrodka poprzez stworzenie jednego systemu obsługującego wszystkie dedykowane serwisy. Dzielenie wspólnej bazy kodu ułatwia rozwijanie i aktualizację środowiska, znacząco przyspiesza też tworzenie nowych serwisów. Każdy serwis to osobny moduł, ze swoją własną logiką i layoutem, ale korzystający z gotowych komponentów. CMS posiada bazową obsługę podstron, aktualności, bloków, menu itp. – każdy serwis może dowolnie z nich korzystać dziedzicząc po podstawowych klasach modeli i dowolnie dostosowując ich działanie pod dany serwis. Oprócz tego system posiada podstawowe funkcjonalności, jak obsługa użytkowników z zaawansowanym systemem uprawnień oraz edytor WYSIWYG (TinyMCE) ze zintegrowanym webowym manager plików (elFinder). Cały system został więc zaprojektowany z myślą o wielokrotnym wykorzystywaniem kodu, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i możliwości dowolnego dostosowania wybranego serwisu. Całość powstała z wykorzystaniem frameworka Yii oraz bazy MySQL.
Strona Domu Słów oprócz wykorzystywania standardowych mechanizmów CMSa, ma też kilka własnych, typowych dla siebie rozwiązań. Specjalnie na potrzeby layoutu do edytora został dodany szablon do wstawiania banerów na czarnym tle (w efekcie wyglądają jak demotywatory :P). System posiada też integrację z Leksykonem Teatru – można utworzyć podstronę automatycznie pobierającą treść z artykułu i wyświetlającą ją na danej podstronie. Podobne rozwiązanie, choć już w drugą stronę, działa w przypadku newsów – system aktualności Domu Słów zintegrowany jest z Kalendarium Ośrodka – tworząc aktualność możemy zadecydować, czy jej kopia ma się pojawić w Kalendarium. Oba rozwiązania umożliwiają wyświetlanie tych samych informacji w różnym kontekście bez konieczności mozolnego ich kopiowani i aktualizowania różnych kopii niezależnie. Poza tym serwis posiada specyficzne dla layoutu rozwiązania – nietypowa strona główna, konfigurowalne bloki w sidebarze, dodatkowe linki w stopce i kilka innych mniej istotnych szczegółów. Serwis był całkiem niezłym sprawdzianem dla CMSa, ale jak na razie wszystko jest OK. Mam nadzieję, że z czasem będziemy go rozwijać i przenosić istniejące już serwisy na nowy system.
Jeden komentarz do „Dom Słów”